top of page
  • vtprostirvn

Як отримати УБД

Оновлено: 14 лист. 2022 р.

Статус учасника бойових дій, хто може отримати, які документи та куди звертатись?


Нормативно-правові акти використані під час підготовки консультації

  1. Постанова Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413 “Про затвердження Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення” (далі – Постанова КМУ № 413).

  2. Постанова Кабінету Міністрів України Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413від 21 жовтня 2022 р. № 1193.


Що змінилось?

Змінами до Постанови КМУ № 413 врегульовуються порядок та процедура надання статусу учасника бойових дій (далі – УБД) українським громадянам, які стали на захист України від початку повномасштабного вторгнення російської федерації, з лютого 2022 року.

Так, умовою надання статусу УБД для військовослужбовців є виконання ними особисто, або у складі військової частини (установи, закладу) бойових завдань. При цьому не встановлюються вимоги щодо кількості днів перебування в районах проведення бойових дій.


Нижче наведено норма, яка вносить зміни:

Особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк з дня участі у виконанні бойових (службових) завдань, у проведенні розвідувальних заходів, отримання поранення, контузії, каліцтва зобов’язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу особи, довідки за формою згідно з додатком 6 та документи, передбачені абзацом десятим або одинадцятим пункту 4 цього Порядку для таких осіб, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.


Особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 цього Порядку є:

військовослужбовцям (резервістам, військовозобов’язаним) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітникам Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській обл.


Які документи є підтвердженням виконання бойових завдань військовослужбовцем?

Підтвердженням виконання бойових завдань військовослужбовцемє витяги/копії з (за наявності хоча б одного з таких документів):

  • бойових донесень;

  • журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки);

  • вахтових журналів;

  • польотних листів;

  • матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв.


Куди звертатись?

Для отримання статусу УБД командири військових частин звертаються до комісії, утвореної державним органом, у підпорядкуванні якого перебуває військова частина або військовослужбовці самостійно звертаються через територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

При собі слід мати:

  • один із документів, що підтверджують виконання бойових завдань, зазначених вище;

  • довідку про безпосередню участь у заходах із забезпечення оборони, форма якої затверджена тепер новим додатком до Постанови КМУ № 413.


В який строк необхідно звернутись?

У місячний строк з дня участі у виконанні бойових (службових) завдань, у проведенні розвідувальних заходів, отримання поранення, контузії, каліцтва.

bottom of page