ЧИ ЗАБЕЗПЕЧУЄ ДЕРЖАВА ВИПЛАТИ ДЛЯ СІМЕЙ ЗНИКЛИХ БЕЗВІСТИ ВІЙСЬКОВИХ?
Годувальник або годувальниця — на фронті, сім’я — в тилу. Достатньо поширена ситуація. Літні батьки, малолітні діти часто так і залишаються на утриманні тих, хто перебуває у війську. Чи можуть родичі претендувати на фінансове забезпечення від держави, якщо з військовослужбовцем втрачено зв’язок? На яке саме і що потрібно для отримання коштів?
По-перше, зауважимо, що нині у правовому полі діє термін «безвісти зникла особа за особливих обставин». Це значить, що відомості про місце знаходження людини невідомі, а зв’язок з нею втрачено внаслідок збройного конфлікту, воєнних дій, тимчасової окупації окремих регіонів України або ж у зв’язку з надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру.
По-друге, усе вище сказане може стосуватися як військових, так і цивільних (волонтерів, медиків, громадських активістів, жителів тих населених пунктів, які знаходяться у зоні ураження ворожими атаками).
Утім, в цій статті ми говоримо саме про ситуацію з воїнами та їхніми рідними.
Коли військовослужбовців вваажають безвісти зниклими?
Кілька днів «поза мережею» — ще не привід записувати людину у безвісти зниклі. Під час виконання бойового завдання таке трапляється. До того ж, на окупованих територіях нерідко відсутня можливість телефонувати і писати, а коли йде наступ, то й поготів.
Постанова Кабінету Міністрів України №884 від 30 листопада 2016 року чітко визначає, що безвісти зниклим є військовий, місце знаходження якого залишається невідомим більше 15 діб.
Важливий момент: ця правова норма діє, якщо немає даних про самовільну втечу зі служби, дезертирство, добровільну здачу у полон ворога.
Як діяти, щоб отримати виплати?
Найперше — звернутись до командира військової частини, в якій служила рідна людина. Або ж до керівника організації, якщо йдеться про інше угруповання (наприклад, територіальну оборону). Важливо подати заяву, додавши до неї комплект документів:
• копії паспортів неповнолітніх членів родини (дані про особу та реєстрацію проживання/тимчасового перебування);
У людей з ID-картками – це окремий документ про місце проживання.
• копія свідоцтва про шлюб (якщо він офіційно зареєстрований);
• копії свідоцтв про народження дітей (якщо вони є);
• копія ідентифікаційного коду (або ж копія відмітки у паспорті про відсутність коду через релігійні переконання).
Відсутність одного або кількох документів є підставою відмовити родині у виплатах чи відтермінувати їх. Причину такої відмови командир (керівник) повинен обґрунтувати письмово. Тож будьте уважні, коли формуєте комплект документів і подаєте його.
Хто може отримати фінансове забезпечення?
Виплати можуть отримати:
• дружина (чоловік) військовослужбовця/иці;
У ситуації, коли шлюб не зареєстровано офіційно (цивільний варіант), може знадобитися юридична допомога для підтвердження факту спільного ведення господарства;
• повнолітні діти, які проживають разом з військовослужбовцем (у разі відсутності подружжя);
• законні представники (опікуни, піклувальники);
• усиновлювачі неповнолітніх дітей (інвалідів з дитинства – незалежно від віку);
• особи, які перебувають на утриманні військовослужбовця;
• батьки (якщо у захисника/ці немає дружини (чоловіка) та дітей).
Які виплати отримають рідні?
Важливо точно знати, на якій саме посаді і де проходила служба члена родини перед моментом зникнення. Під час воєнного стану це суттєво впливає на розмір виплат. Скажімо, грошові надбавки на передовій різняться від того, що нараховують військовим у тилових частинах.
Родина безвісти зниклого має право отримувати у повному обсязі те, що мав військовослужбовець: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років, інші види грошового забезпечення.
Що робити, якщо з військовою частиною виникло непорозуміння?
Зверніться до нашої команди! В офісі на постійній основі працюють юристи (адвокати), який мають успішний досвід допомоги родинам безвісти зниклих за особливих обставин. Команда надає такі послуги рідним українських захисників і захисниць БЕЗКОШТОВНО.
Comments