top of page
  • vtprostirvn

ПОДАННЯ ЗАЯВИ ПРО ЗНИКНЕННЯ БЕЗВІСТИ: ЯКІ Є НЮАНСИ?

Чекати певний період чи ні, щоб подати заяву до правоохоронних органів про близьку людину, яка зникла безвісти за особливих обставин? Коли саме здавати ДНК-матеріал для подальших пошукових дій? З ким комунікувати щодо ведення слідства? На поширені запитання відповідають наші юристи.


1. Щоб заяву прийняли у поліції, потрібно вичекати кілька діб?

Ні, чекати не обов’язково. Якщо є підозра, що близька людина потрапила під обстріл або була взята у полон, ви можете одразу подати заяву про зникнення. Вам не мають права відмовити у цьому. Інша річ, що статус безвісти зниклої особи військовослужбовцю буде надано лише за умови, якщо про нього немає відомостей понад 15 діб. Та процесу подання заяви і відкриття провадження це не стосується.

2. Які дані про зниклого чи зниклу важливо надати?

Рідних зниклої особи допитають, як потерпілих, а також візьмуть зразки ДНК. Надати їх можуть кровні родичі: батьки, діти, рідні брати чи сестри. Важливо також розповісти у поліції всі відомі подробиці й обставини зникнення, особливі прикмети (шрами, родимки, татуювання, наявність зубних імплантатів), час та деталі останнього спілкування (телефонний дзвінок, повідомлення у соціальних мережах).

3. В який саме правоохоронний орган потрібно звертатись?

Ви можете подати заяву до відділу поліції того району, де проживаєте. Якщо знаходитесь у селі, то потрібно звернутись до районного відділення.

4. Чи важливо за якою статтею буде оформлене кримінальне провадження?

Раніше нерідко виникала плутанина, адже ідентичні історії кваліфікували по-різному і посилалися на різні статті ККУ. Наразі слідчі послуговуються рекомендацією Офісу Генерального прокурора України і розслідують такі справи за ст.115 (Умисне вбивство).

Утім, нехай це формулювання не вибиває землю з-під ваших ніг. Ми знаємо достатньо історій, коли зниклих безвісти знаходили живими. Якщо людина у полоні, слідчі перекваліфікують справу за іншою статтею.

5. Хто далі вестиме справу і як комунікувати з цим фахівцем або фахівчинею?

Місцевий орган поліції відправить кримінальне провадження до колег того регіону, де імовірно було скоєно злочин. Наприклад, якщо бої відбувались на Миколаївщині і людина зникла під час цього, то слідство вестимуть правоохоронні органи Миколаївської області.

На жаль, саме на цьому етапі родичі зниклого/ої часто втрачають зв’язок зі слідчим. Провадження передано, але вони не знають кому і куди.

У такому випадку вам — до нас. Спільно з командою юристів допоможемо встановити, де саме знаходиться кримінальне провадження та хто веде слідство. Ви маєте право знати, як відбувається розшук.

У разі будь-яких запитань, пов’язаних із безвісти зниклими особами, звертайтесь до Ветеранського Простору, на базі якого діє Офіс регіональної координаторки уповноваженого Кабінету Міністрів України з питань безвісти зниклих осіб за особливих обставин.


Comments


bottom of page