top of page
  • vtprostirvn

ЗВІЛЬНЕННЯ ЗІ СЛУЖБИ ПІД ЧАС ЛІКУВАННЯ: ТАКЕ МОЖЛИВО?

Оновлено: 26 лип. 2023 р.Військовослужбовець (військовослужбовиця) після отриманого поранення, контузії чи травми знаходиться на лікуванні у шпиталі. Чи можуть його/її у цей період визнати непридатним/ою до служби та звільнити? Розбираємо ситуацію з точки зору юридичних норм.

Найперше зауважимо, що порядок звільнення захисників і захисниць регулюється Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу». Його стаття 26 чітко визначає підстави звільнення в умовах дії режиму воєнного стану.

Якщо людина не може далі служити через власний стан здоров’я, то єдиною підставою є висновок (постанова) військово-лікарської комісії (ВЛК) про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.

Діяльність ВЛК визначена Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (затверджене наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402).

Щоб ВЛК могла винести рішення про непридатність людини, має бути зафіксовано визначений наслідок (результат) захворювання, поранення, травми, контузії, каліцтва.

· Що це таке?

Це такий стан здоров’я, коли результати лікування та обстеження дають комісії можливість визнати непридатність людини до служби за військовою спеціальністю.

Простими словами: є розуміння, що будь-які подальші дії медиків не відновлять організм настільки, щоб можна було повернутись до служби у війську.

Згідно пункту 6.17. згаданого вище Положення військово-лікарська комісія може прийняти рішення про придатність чи непридатність лише після закінчення лікування у лікувальному закладі. Тобто поки пацієнт проходить терапію і реабілітацію у стінах медичної установи, остаточну оцінку його стану здоров’я поставити неможливо.

У воєнний час лікування військовослужбовців повинне бути закінчене у військовому лікувальному закладі (солдатів, матросів, сержантів і старшин – у батальйонах (командах) видужуючих).

· Чи може захисник (захисниця) отримати відпустку за станом здоров’я?

Так, може!

- на 30 календарних днів;

- за постановою ВЛК відпустка може бути продовжена ще на 30 календарних днів;

- і ще раз продовжена на такий самий термін за наявності медичних показань.

Утім, постанова ВЛК про продовження відпустки обов’язково записується у книгу протоколів комісії та в довідку. Цю постанову підписує голова ВЛК, секретар та не менше двох членів комісії. Усе це скріплюється гербовою печаткою.

· Чи може військовий (військова) залишитись на службі після отриманих поранень, травм, каліцтва?


Закон дозволяє людині, яка отримала поранення, травми чи каліцтва під час проходження військової служби, за власним бажанням залишитись служити далі, підписавши контакт.


Юридична підтримка у "Ветеранському просторі" здійснюється у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу.Comments


bottom of page