top of page
  • vtprostirvn

Оформлення документів для родини загиблого Захисника чи Захисниці.

Оновлено: 26 лип. 2023 р.


КОЛИ З'ЯСУВАЛОСЯ, ЩО БЕЗВІСТИ ЗНИКЛИЙ Є ЗАГИБЛИМ: КУДИ ЗВЕРТАТИСЬ РІДНИМ?

На жаль, так буває: людина, яка служила в ЗСУ, після бою вважається безвісти зниклою, а її знаходять серед загиблих. У болісний момент втрати родині необхідно зібратися духом і оформити документи. Покрокова інструкція, викладена у цьому матеріалі, допоможе уникнути «ходіння по колу».

КРОК 1. Оформлення свідоцтва про смерть.

Це можна зробити і без сповіщення від військової частини, оскільки воно нерідко надходить із запізненням.

«Суть у тому, що військова частина повідомляє військкомат, а той у свою чергу – рідних, які вказані в особовій справі захисника чи захисниці. Такий ланцюжок передавання інформації займає достатньо багато часу: від кількох до кільканадцяти днів. Тож, коли родина отримала тіло для поховання, вона оформлює свідоцтво про смерть», - пояснює Ірина Войтенко, начальниця відділу взаємодії з ветеранами війни Управління у справах ветеранів департаменту соціальної і молодіжної політики Вінницької ОВА.

КРОК 2. Написання заяви у Територіального центрі комплектації та соціальної підтримки (ТЦК) для отримання виплат від військової частини.

Зі свідоцтвом про смерть родина звертається до військкомату і пише заяву для отримання виплат, якими не встиг скористатися загиблий (наприклад, невикористана відпустка, неотримане грошове забезпечення тощо). Ці виплати отримують неповнолітні діти, дружина, батьки.

Неповнолітні діти – перші претенденти на виплати від військової частини. Якщо подружжя було розлучене, то за дітьми все одно зберігається їхнє право на отримання згаданого фінансового забезпечення.

КРОК 3. Виключення загиблого зі списків військової частини.

Підставою для цього є свідоцтво про смерть, за наявності якого військова частина проводить розслідування. Після цього рідним надають витяг з наказу про виключення загиблого військовослужбовця зі списків військової частини.

КРОК 4. Написання заяви у ТЦК (військкоматі) для отримання одноразової грошової виплати.

Йдеться про 15 млн грн, які рівними частинами розподіляються між тими, хто, за законом, має на них право – дружиною, неповнолітніми дітьми, батьками та людьми, які були на утриманні загиблого.

Законом передбачена можливість відмови від своєї виплати на користь інших родичів. Нерідко так роблять бабусі і дідусі для своїх онуків. У такому випадку людина повинна написати заяву-відмову, нотаріально її завірити і передати у військкомат.

Повнолітні діти мають право отримати свою частку за рішенням суду, якщо загиблий військовослужбовець фінансово їх утримував, і цей факт доведено у судовому порядку.

· ТЦК надсилає запит на військову частину.

· Військова частина передає документи ТЦК.

· ТЦК передає на обласне ТЦК, а ті у свою чергу – до міжвідомчої комісії Міністерства Оборони

Саме там розглядаються документи і призначається виплата.

КРОК 5. Висновок військово-лікарської комісії (ВЛК)

Саме ВЛК повинна встановити і документально зафіксувати причинно-наслідковий зв'язок між смертю військового та захистом Батьківщини. Простою мовою: висновок комісії засвідчує, що загибель сталася внаслідок безпосередньої участі в обороні Україні. Такий документ дозволить рідним отримати статус відповідно до ст.10 та 10' Закону України про статус ветеранів, гарантії їх соціального захисту

КРОК 6. Отримання статусу «члена сім’ї загиблих (померлих) ветеранів війни» або статус «члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника і Захисниці України».

Родина загиблого подає комплект документів до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) за місцем реєстрації (ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Не за місцем проживання). У комплекті має бути:

· висновок ВЛК про причину смерті;

· довідка про безпосередню участь загиблого (померлого) у захисті Батьківщини (постанова №413);

· паспорт, ідентифікаційний код, свідоцтво про народження заявника;

· фото заявника (2 штуки);

· документи, які підтверджують спорідненість з загиблим (померлим).

КРОК 7. Оформлення пенсії по втраті годувальника.

Документи для отримання пенсії передаються ТРК до пенсійного фонду.

Родина повинна звернутись до пенсійного фонду і надати документ про наявність статусу (див. КРОК 6)

Ви завжди можете звернутись за додатковою консультацією до фахівців та фахівчинь Ветеранського простору, якщо на будь-якому етапі стикнулись з труднощами


Юридична підтримка здійснюється у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу.Comments


bottom of page